آرد و کمانچه
صفحه نخست   ::   آرشیو  ::   تماس با من   
 
نوروز این روز پیروز

                                               

ز  کوی   یار  می آید  نسیم   باد    نوروزی            از این باد ار مدد خواهی، چراغ دل بر افروزی

زجام گل دگر بلبل، چنان مست می لعل است            که زد  بر چرخ  فیروزه ، سفیر تخت  فیروزی

سالی پر ز نیکویی و پیروزی بر شما و محبوبانتان باد

آغاز دوباره ای بر طبیعت  نیک و گذر ایام بی حسرت ! که به  قول مولانا:

روزها گر رفت گو رو باک نیست                        تو بمان ای که چون تو پاک نیست

                    

                                                          

                          سفر نوروزی و نظام طبقاتی

بعد از کلی در گیری های آخر سال و مشغله های اداری خاص این ایام ، یک سری از بچه های دفتر تصمیم گرفتیم عید رو یک مسافرت شمال بریم . سفر جالبی بود ، چیزی که بیش از هر چیز چشم و گوش و مغزم رو پر کرده بود ، نظام طبقاتی بود.

 یک عده با مک لارن و آذارا و بنز C120 و ... اومده بودند شمال ، یک عده با پیکان و پراید ، یک عده مثل ما با اتوبوس و یک عده هم چند صد کیلومتر اومده بودند تا دستفوشی کنند !!!! بعضی ها ویلای خصوصی داشتند بعضی ها شبی 300_ 400 تومان ویلا می گرفتند بعضی ها مثل ما 40_30 تومان شبی می دادند ، بعضی ها تو چادر می خوابیدنند و بعضی ها تو کارتون و پلاستیک!!! یک سری تمام فکرشون دختر بازی و پسر بازی و پارتی بود ، یک سری هوای خوب ، یک سری هم یک لقمه نون برای شام شب!!!!

باز هم اون سوالات مکرر ذهنم مثل یک کوزه بزرگ که توش داد بزنی تو سرم پیچید !!!! به راستی کدام خوشبخت ترند آنان که در فضایی پر تکلف و دروغین ثروت خویش غوطه اند یا آن که غم نان وجودش را گرفته ؟؟؟ به راستی ما بر کدام وظیفه زنده ایم؟؟؟

 نه!! تنفر بی شک نشانی از حسادت ، حماقت و ضعف است ما برای قضاوت بسیار حقیریم . بی شک قضاوت بر کثیف بودن ثروتها نشانی از توجیه برای حسادت و نفرت بچه گانه ماست !!! عادلان و بزرگوران را کجا و اینچنین قضاوت را کجا!!

 موسی را چون گفتند بدترین را در زمین به ما نشان ده ! گفت "کسی را ندیدم که بدتر از خود بودن برایم مسجل باشد " و اینچنین نبودت حفظ کرد.

بی شک در آنچه انتخابی در آن نیست مجازات نیز عدل نیست . ثروت یا فقر گاه بسیار بی اختیار بر ما می بارد . گاه ترحم همان اندازه ناجونمردانه است که نفرت و حسادت!!!

براستی بازی جهانی را نیروی شگفت بس زیبا کرده ، آنچنان که هزاره ها غوطه درآن بودن باز تنوعی نوین را بر خود دارد.

 

 

 

 

 

 


پيام هاي ديگران () | سه‌شنبه ٧ فروردین ،۱۳۸٦ - حسام  |لینک به نوشته